INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Chodźko  

 
 
1720-01-16 - 1792
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chodźko Ignacy (1720–1792), jezuita. Ur. 16 I, wstąpił do jezuitów w r. 1739 w Wilnie, tamże słuchał filozofii (uzyskał stopień doktora), teologii zaś dwa lata w Połocku a dwa lata w Rzymie. Uczył w niższych klasach w Grodnie, Witebsku, Połocku, był kaznodzieją w Wilnie, a potem nauczycielem wymowy w warszawskim Kolegium szlacheckim i wreszcie 5 lat penitencjarzem w Rzymie. Po powrocie do kraju był rektorem kol. w Nowogródku i Zodziszkach. Kasata zakonu zaskoczyła go w Wilnie, na urzędzie administratora Domu św. Kazimierza. Po kasacie przez jakiś czas pracował jako nauczyciel. Należy do pokolenia nauczycieli okresu reformy szkolnictwa. Pozostawił tragedię polską pt. Wzór przyjaźni, Damon i Fincja, wystawioną w warszawskim Kol. szlacheckim, oraz szkolne wydanie »Bajek« Fedra w języku łacińskim, polskim i francuskim dla szkół Komisji Edukacyjnej. Biblioteka Ignacego przeszła w spadku na Jana, Aleksandra, Józefa, Stanisława i Michała Chodźków.

 

Archiwum Tow. Jez.: Catalogi breves et triennales, pod odpowiednimi latami; Notaty Fr. Radziszewskiej w B. Tow. Przyj. Nauk w Wil.; Życiorys przez Dominika Chodźkę w »Tece Wil.« 1858; Radziszewski Fr., Wiadomości o bibliotekach.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.